Negatywne strony kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe mają swoje negatywne strony, choć jest i kilka pozytywnych. Do pozytywnych aspektów kredytów gotówkowych możemy śmiało zaliczyć łatwość i szybkość z jaką można otrzymać pieniądze oraz dowolność celu na jaki można jest przeznaczyć. Skupmy się teraz jakie są negatywne strony tej formy finansowania zewnętrznego oraz jakie negatywne skutki może za sobą pociągać skorzystanie z tej opcji.

Pierwszą i chyba najważniejszą negatywną cechą kredytów gotówkowych jest ich koszt. Kredyty gotówkowe są przeważnie najdroższe ze wszystkich pozostałych kredytów jednak ze względu na restrykcje ustawowe nałożone na kredytodawców są one dalej tańsze od pożyczek. Wysokie koszty wynikają przede wszystkim z ryzyka jakie ponosi bank, które to z kolei wynika niemal bezpośrednio z cech pozytywnych. Banki ponoszą ryzyko ponieważ z jednej strony nie przeprowadzają dokładnej analizy klienta pod kątem czy na pewno będzie w stanie spłacić zobowiązanie, z drugiej strony nie ma tutaj dodatkowych zabezpieczeń w postaci zastawu lub dodatkowych poręczeń. Wysoka prowizja ze strony banku to nie jest jedyna negatywna cecha. W przypadku kiedy chcielibyśmy pozyskać większą kwotę pieniędzy nie jest to możliwe w przypadku kredytu gotówkowego ponieważ jego wielkość maksymalna jest określona ustawowo i nie może przekroczyć osiemdziesięciu tysięcy złotych. W rzeczywistości banki aby za bardzo nie ryzykować nie pożyczają więcej niż kilka lub czasami kilkanaście tysięcy. Dodatkowo jeśli spłatę chcielibyśmy rozłożyć na dłuższy okres czasu to często też nie ma takiej możliwości. Ze względu na niskie kwoty, dla banku nie opłaca się rozkładać rat na długi okres czasu.

Określiliśmy z grubsza negatywne cechy kredytu gotówkowego, ale idąc dalej można poszukać możliwych skutków. Jednym z negatywnych skutków do których może doprowadzić nadmierne zadłużanie jest pętla kredytowa. Cechy pozytywne jak i negatywne tego źródła dodatkowych pieniędzy doskonale pasują, do pętli kredytowej ponieważ pieniądze tą drogą można zdobyć stosunkowo łatwo ale drogo. Ze względu wysoki koszt spłata jest trudniejsza niż dozowanie wydatków na bieżąco co może doprowadzić do konieczności finansowania innymi źródłami aby utrzymać się na powierzchni. Oprócz pętli kredytowej łatwy dostęp do dodatkowych pieniędzy wspomaga nieprzemyślane decyzje. Można to zaobserwować szczególnie na postępie danych historycznych. Ludzie ogólnie są coraz bardziej zadłużeni i coraz bardziej idą w konsumpcję, nabywając rzeczy, które niekoniecznie są im do życia potrzebne.

Zobacz także:  Koszty i zabezpieczenie kredytu gotówkowego

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.