Kredyt – jak trafić by się nie sparzyć

Oferta kredytowa, którą prezentują różne firmy kredytowe na terenie naszego kraju jest niezmiernie bogata. Trzeba przyznać, że mamy możliwość wyboru nie tylko kredytobiorcy, ale też formy tego produktu finansowego. Jak w takim razie bezpiecznie zaciągnąć kredyt? Tak by przy jego spłacie nie sparzyć się i nie utracić płynności finansowej naszego gospodarstwa domowego?

Po pierwsze – przemyśl zaciągnięcie kredytu.

Zanim zaciągniesz kredyt, musisz pamiętać o tym by przemyśleć całą tą inwestycję. Przemyśl, czy to co chcesz nabyć za pieniądze z kredytu naprawdę jest ci potrzebne. Ponadto dowiedz się, czy wysokość planowanego zobowiązania nie przekroczy możliwości Twojego portfela. Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiesz „nie” – lepiej nie zaciągaj kredytu. Po co masz ryzykować utratę płynności finansowej i tracić dodatkowe pieniądze?

Po drugie – zastanów się na jak długo chcesz rozciągnąć jego spłatę…

Zaciągając zobowiązanie kredytowe, musisz pamiętać o tym że przez określony czas będziesz musiał spłacać to zobowiązanie. Niestety, banki i inne firmy kredytowe będą chciały zaproponować Ci prawdopodobnie jak najdłuższą spłatę. Dlaczego? Ponieważ właśnie wtedy ich zyski są najwyższe, gdyż Twoje odsetki znacząco rosną. Jeśli masz możliwość, sprawdź czy nie da się zapłacić kredytu w krótszym czasie. Jeśli możesz wpłacić na rachunek wierzyciela 200 złotych miesięcznie więcej, zrób to! W dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzisz masę pieniędzy…

Po trzecie – przeanalizuj swoją sytuację zawodową

Nie od dziś wiadomo, że w naszym kraju bezrobocie jest jednym z głównych powodów, dla których tak wielu kredytobiorców nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań finansowych. Sam wiesz doskonale o tym, że Twoja praca nie musi trwać wiecznie. Oczywiście – nie przewidzisz wszystkiego. Musisz jednak pamiętać o tym, że im krócej spłacasz kredyt – tym większa szansa na to że nie stracisz swojej pracy podczas spłaty kredytu. Tym samym, w dłuższej perspektywie czasowej nadal będziesz miał możliwość zarabiania pieniędzy i tym samym – spłaty całego zobowiązania.

Zobacz także:  Koszty i zabezpieczenie kredytu gotówkowego

Poszukaj alternatyw…

Musisz wziąć kredyt? Zastanów się czy lepiej nie warto pożyczyć od kogoś, np. od rodziny. Jak to często bywa w stosunkach międzyludzkich – być może będziesz musiał z tego powodu pójść na jakieś ustępstwa. Pamiętaj jednak o tym, że w ten sposób możesz zaoszczędzić naprawdę wiele a przy okazji – pogłębisz relację ze swoimi bliskimi!

Spróbuj się ubezpieczyć!

Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, iż Twoja sytuacja ekonomiczna często się zmienia. Może się okazać, że za niedługo nieoczekiwanie stracisz pracę. Co wtedy? Być może warto się zastanowić nad różnego rodzaju ubezpieczeniami, które pozwolą ci lepiej patrzeć w przyszłość. Wielu wierzycieli oferuje różne ubezpieczenia, np. dotyczące utraty pracy. Być może byłoby to rozwiązanie właśnie dla Ciebie?

Podsumowując, zastanów się nad tym czy kredyt to rzeczywiście odpowiednia droga. Jeśli dobrze przeanalizujesz swoją sytuację zyskasz bardzo dużo i co najważniejsze – uchronisz się przed negatywnymi skutkami zapaści finansowej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.