Jak zmienia się rynek pożyczek pozabankowych?

Rynek kredytów gotówkowych, szczególnie krótkoterminowych znajduje się w trendzie wzrostowym. Pożyczki krótkoterminowe to już nie tylko domena najbiedniejszej części społeczeństwa, ale raczej osób średnio zarabiających, w granicach 2000 – 3000 złotych. Pożyczki pozabankowe cieszą się wzmożonym zainteresowaniem ze strony pokolenia Y urodzonego już po transformacji ustrojowej. Wskazane pokolenie stawia przede wszystkim na konsumpcję i natychmiastowe zaspokojenie potrzeb.

Rynek pożyczek pozabankowych zmienia się nie tylko przez zainteresowanie ze strony różnych grup klientów. Branża przeszła w ostatnich latach metamorfozę z oddziałów stacjonarnych do multimedialnych. Większość pożyczek gotówkowych udziela się przez kanały multimedialne, z minimalnym udziałem pracowników, co w znaczący sposób ogranicza koszty. To szczególnie dobra informacja dla kredytobiorców doceniających szybkość pozyskania gotówki. Na rynek kredytowy wszedł podatek bankowy, ale na razie obejmuje tylko największe podmioty w branży. Wiele wskazuje na to, że koszty pozaodsetkowe w parabankach znikną lub zostaną ograniczone do sensowych poziomów przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Eliminacja problemu pożyczek lichwiarskich jest oczekiwana z perspektywy uczciwych podmiotów. Oczyszczenie rynku kredytów gotówkowych jeszcze nie nastąpiło, a jest wręcz niezbędne do dalszego, dynamicznego rozwoju.

Pożyczki w parabankach charakteryzują się również ciekawymi promocjami. Pierwsza chwilówka jest najczęściej bezpłatna pod względem oprocentowania. Spłacasz tylko kapitał początkowy, chociaż wszystko zależy od specyfiki oferty. Wszystkie kredyty gotówkowe porównasz za pośrednictwem darmowych porównywarek. Nieuczciwe parabanki stopniowo zanikają, także przez listy ostrzeżeń KNF i skargi wielu kredytobiorców. Opinia o nieuczciwych parabankach szybko rozchodzi się w internecie, a sprawy w sądach rozpatruje się częściej na korzyść klienta. Rynek zmienia się w pozytywnym kierunku. Na reklamy pożyczek krótkoterminowych wydaje się krocie, a zainteresowanie wskazanymi zobowiązaniami rośnie z roku na rok. Polacy zadłużają się w parabankach na poziomie kilku miliardów złotych rocznie i większość pożyczek jest regularnie spłacana.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.