Jak wygląda procedura brania kredytu.

Każdy kredyt na jaki się zdecydujemy wymaga podpisania stosownej umowy z bankiem. Najczęściej umowa jest w formie pisemnej. Inaczej jest w przypadku kredytów internetowych, ale tutaj można pożyczyć zwykle niewielką sumę pieniędzy. Kredyt jest jedną z czynności bankowych, w których podstawą jest umowa kredytowa. Każda taka umowa musi zawierać określone warunki.

Warunki umowy kredytowej.

W umowie kredytu muszą znaleźć się najważniejsze informacje, które dotyczą samego pożyczenia pieniędzy z banku. Bank zobowiązuje się, że da kredytobiorcy określoną w umowie sumę pieniędzy, które kredytobiorca może przeznaczyć na określony cel. W zamian kredytobiorca zobowiązuje się, że będzie korzystał z pieniędzy według warunków jakie zawiera umowa i według tych warunków spłaci kredyt wraz z naliczonymi od niego odsetkami. Termin spłaty kredytu i sposób naliczania odsetek także muszą się znaleźć w umowie. Zarówno kredytodawca jak i kredytobiorca mają swoje prawa jak i obowiązki, które muszą wypełnić w stosunku do drugiej ze stron. Biorąc kredyt musi umożliwić bankowi możliwość sprawdzenia i ocenienia jaka jest nasza sytuacja finansowa, czyli inaczej mówiąc musimy pomóc bankowi w wyliczeniu naszej zdolności kredytowej. Do jej wyliczenia potrzebne jest zaświadczenie o dochodach oraz zobowiązania jakie musimy spłacać każdego miesiąca. W przypadku stałych klientów bank może to sprawdzić na podstawie ich indywidualnego konta, jeśli mają je założone w banku, w którym starają się o wzięcie kredytu. Wyliczenie zdolności kredytowej jest potrzebne, aby bank mógł rzetelnie sprawdzić, czy dany klient będzie w stanie spłacić sumę kredytu jaką pożyczył na czas wraz z naliczonymi odsetkami.

Kredytodawcą może być bank, ale nie tylko. Może nim być inna instytucja finansowa, która ma uprawnienia do wykonywania czynności bankowych. Kredytobiorcą może być osoba indywidualna, firma oraz instytucja. Każda z tych osób ma do wyboru nieco inne warunki kredytu. Umowa kredytu powinna być sporządzona w wersji pisemnej w dwóch jednakowych egzemplarzach. Jedno pismo zostaje w banku, zaś drugie otrzymuje kredytobiorca. Warto przeczytać jest dokładnie warunki jakie przedstawia nam bank, aby później nie mieć jakiś niedociągnięć. Bank może ukryć coś w umowie, lub możemy czegoś nie doczytać i zdziwić się po podpisaniu umowy na jakie warunki się zgodziliśmy. Umowa powinna być zgodna z prawem i jasno napisana. Kredytobiorca powinien mieć jasno określone warunki spłaty kredytu, łącznie z informacją o sposobie naliczania odsetek oraz o terminach spłat poszczególnych rat wraz z ich wielkością. Jeżeli umowa tych informacji nie będzie zawierała kredytobiorca powinien się o to upomnieć od banku. Powinien mieć wszystko czarno na białym co musi zrobić w stosunku do kredytodawcy i jakie ma prawa. Umowa kredytu jest bardzo ważna i bez niej trudno sobie wyobrazić wzięcie jakiegokolwiek kredytu. Jest to forma zabezpieczenia pożyczonych pieniędzy i warunków na jakich ta pożyczka ma się odbywać.

Zobacz także:  Wybór oferty kredytu gotówkowego – jak go dokonać?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.