Jak nie dać się zwieść, czyli o lokatach bankowych słów kilka.

Lokaty bankowe to bardzo powszechna forma inwestowania środków, zwłaszcza jeśli dysponujemy rzeczywiście sporą gotówką. Jeśli na danej lokacie rzeczywiście chcemy zarobić, musimy być świadomi kilku ważnych czynników, m. in. rodzajów lokat, ich oprocentowania oraz kapitalizacji odsetek. To czynniki decydujące o naszym ostatecznym zysku, dlatego, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ich temat, a nie chcemy zmarnować dobrej okazji na zwiększenie posiadanego przez nas kapitału, powinniśmy zaufać komuś, kto się na tym zna – np. doradcy finansowemu – i nie ulegać chwilowemu zrywowi, podejmując zbyt pochopną decyzję w sprawie wyboru odpowiedniej lokaty.

Jaka lokata będzie dla mnie odpowiednia?

Dzisiejszy rynek oferuje wiele różnorodnych lokat bankowych, jednak, by nie ulec wpływowi reklamy bądź chwilowej mody, zanim zdecydujemy się podjąć ostateczną decyzję, musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

1. Czy jestem gotowy na to, by zamrozić swoje oszczędności i nie mieć do nich dostępu aż do chwili zamknięcia lokaty?

Lokaty nie można przerwać w trakcie. Jeśli tak się stanie, nie wypracuje ona oczekiwanych zysków. Lokaty bankowe dzielą się na długo- (roczne, 2-letnie itp.) i krótkoterminowe (miesięczne, 2-miesięczne, 3-miesięczne, tygodniowe, 1-dniowe itp.). Banki są w tym przypadku bardzo elastyczne i tworzą lokaty wychodzące naprzeciw potrzebom klienta. Jeden będzie oczekiwał dosyć krótkiej lokaty, ponieważ potrzebował będzie swoich środków w danym momencie. Inny zaś może sobie pozwolić na to, by pieniądze dłużej na siebie pracowały. Oczywiste jest, że środki leżące na lokacie długoterminowej zarobią więcej niż te na krótszej, jednak nasze potrzeby są różne, zatem i lokaty się różnią.

2. Czy zależy mi na naprawdę dużym zysku?

O prawdziwym zysku na lokacie mówić możemy tak naprawdę dopiero gdy w grę wchodzi konkretna gotówka. Większość lokat bankowych ma swoje progi minimalne, dla których lokata może zostać otwarta. Poniżej tego progu jest ona po prostu nieopłacalna zarówno dla banku, jak i dla klienta. Istotna jest także częstotliwość kapitalizacji. Banki zachęcają wysokim oprocentowaniem, jednak nie zawsze idzie to w parze z częstymi kapitalizacjami. Czasem zatem mądrzej jest wybrać lokatę z niższym oprocentowaniem, ale częstszymi kapitalizacjami, bo tylko częste naliczanie odsetek naprawdę zwiększa nasz kapitał początkowy.

3. Czy wolę zaryzykować, czy preferuję raczej stabilne oszczędzanie?

Lokaty bankowe mają różne oprocentowanie. Jeden rodzaj naliczania odsetek zapewnia stałe choć niezbyt wysokie zyski, inny natomiast jest ściśle uzależniony od wysokości stóp procentowych naliczanych z góry (przez Radę Polityki Pieniężnej). Tylko od nas zależy, czy wolimy stałe, ale pewne odsetki (jak w wypadku oprocentowania stałego), czy ryzyko (oprocentowanie zmienne), a może chcielibyśmy połączyć obie te metody naliczania odsetek (oprocentowanie dynamiczne)?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.