Tani kredyt

Słów kilka o kredytowym scoringu

Ocena zdolności kredytowej to pojęcie, które większości kredytobiorcom kojarzy się dość niefortunnie, sprawdzisz ją na 17banków.com, ale znajdziesz tam także artykuły, porady i rankingi. Zwykle to ona wpływa na zmniejszenie kredytowanej (wnioskowanej) sumy środków i – co równie istotne – często decyduje o odrzuceniu takowego wniosku. Bank może oceniać zdolność kredytową Klienta na różne sposoby, aczkolwiek najpopularniejszym z nich jest właśnie scoring.

Punkty, czyli scoring w praktyce

Metoda ta jest praktykowana przez wiele banków i – co ciekawe – jest dość skuteczna w określaniu profilu kredytowego Klienta. Wyrażana jest ona za pomocą punktów, które otrzymuje się na podstawie odpowiednich danych statystycznych. Tak, scoring odwołuje się właśnie do statystyki, ponieważ odzwierciedla dane o Klientach, którzy posiadali podobną zdolność kredytową co Wnioskodawca. Zatem – teoretycznie – im dużej dany bank funkcjonuje (im dłużej korzysta z tej metody), tym wskazania scoringowe będą dokładniejsze. Przykładowo, jeśli profil Wnioskodawcy jest bardzo podobny do profili innych Klientów, którzy już zaciągnęli (i terminowo spłacają) swój kredyt, otrzyma on dużo punktów a jego wniosek zostanie prawdopodobnie pozytywnie rozpatrzony.

Scoring – rodzaje i charakterystyka każdego z nich

Scoring nie jest jednym, ściśle określonym procesem. Jego charakter jest bardzo zróżnicowany. Można za jego pomocą oceniać zarówno tych Klientów, którzy chcą zaciągnąć kredyt gotówkowy, jak również tych, którzy... są zainteresowani kupnem telefonu na abonament. Poniżej kilka najpopularniejszych rodzajów scoringu:

Scoring behawioralny – jest to forma analizy zdolności kredytowej Klienta, w której bada się jego dotychczasową historię kredytową. Co ważne, na wynik tej analizy wpływa nie tylko historia zaciąganych zobowiązań kredytowych (np. kredyty gotówkowe), ale też np. rachunków, bądź rat za urządzenia AGD. Ta forma scoringu nie działa jednak u osób, które dotychczas nie zaciągały kredytów. Inne zobowiązania (np. wspomniane rachunki) mają często zbyt małe znaczenie, by móc na ich podstawie uruchamiać duże kredyty gotówkowe.

Scoring aplikacyjny – polega on na przyznawaniu stosownych punktów w zależności od sytuacji materialnej Klienta. W gruncie rzeczy metoda ta jest stosowana z wykorzystaniem danych przedstawionych na tzw. karcie scoringowej. Uzupełnia ją Klient (często podpierając się stosownymi dokumentami) danymi dotyczącymi własnego statusu majątkowego.

Biuro kredytowe – królestwo scoringu

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, banki nie są jedynymi podmiotami, które na co dzień stosują scoring. Do tej grupy należą również specjalistyczne firmy, które na co dzień zajmują się bieżącą analizą ryzyka i badaniem zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. Zwykle korzysta się z ich pomocy w przypadku wnioskodawców o dość skomplikowanej historii kredytowej, których stan majątkowy i dotychczasowa historia zobowiązań budzą szereg wątpliwości banku. Nawiasem mówiąc, firmy te przetwarzają dane Klientów przesyłane przez banki, na co oczywiście wspomniani Klienci muszą się zgodzić, jeśli chcą zaciągnąć kredyt. Oczywiście scoring nie jest w tym przypadku jedynym narzędziem decydującym o przyznaniu kredytu, ale ma on istotne znaczenie w tej analizie.

Reasumując, scoring to statystyczna forma przetwarzania danych, która pozwala na uzyskanie w miarę rzetelnej prognozy zdolności do spłacania określonego zobowiązania przez wnioskodawcę. Jej realizacją nie zajmują się wyłącznie banki, lecz również podmioty pracujące na ich zlecenie, bądź też... firmy, oferujące różne produkty i usługi w formie kredytu (np. abonament).

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://uwagatanikredyt.pl/index.php?trackback/17

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Powerd by uwagatanikredyt.pl