Tani kredyt

Kiedy warunki zakładania lokat bankowych się poprawią?

Obecnie warunki zakładania lokat bankowych nie są za bardzo korzystne. Od dekady obowiązują bowiem skrajnie niskie stopy procentowe. Zysk z lokaty bankowej uzależnia właśnie wysokość stóp procentowych, a pośrednio polityka wewnętrzna banków detalicznych. Kiedy zatem można się spodziewać poprawy warunków oszczędzania na lokatach bankowych? O tym kilka słów w poniższym artykule. buck-2205580_640.jpg

Podniesienie stóp procentowych jest nieuniknione w perspektywie najbliższych lat ze względu na coraz poważniejsze wahania inflacyjne. Banki centralne praktycznie na całym świecie muszą dopasować się do standardów polityki monetarnej. Narodowy Bank Polski odpowiada najczęściej na działania Europejskiego Banku Centralnego, a także amerykańskiego FED. Okres po pierwszym podniesieniu stóp procentowych jest bardzo opłacalny dla inwestorów indywidualnych, ponieważ na lokatach bankowych można zarobić więcej przy stosunkowo niskim poziomie inflacji. Z czasem jednak inflacja zaczyna wzrastać, a wtedy realne oprocentowanie naturalnie spada. Warto zauważyć, że przy wyższych stopach procentowych banki detaliczne zaczną nieco bardziej walczyć o klientów indywidualnych, ponieważ dojdzie do przesunięcia potrzeb kredytowych na potrzeby oszczędnościowe. Niskie stopy procentowe zachęcają przede wszystkim do zaciągania kredytów gotówkowych, a wysokie stopy procentowe to idealny moment na przeniesienie wszystkich oszczędności do lokat bankowych. Rywalizacja banków detalicznych odbywa się częściowo na lokatach bankowych. Pamiętaj, że lokata bankowa domyślne funkcjonuje tylko w banku, a nie w innych instytucjach finansowych. Nie dawaj się nabrać na marketingowe pułapki nietypowych firm obiecujących ogromne stopy zwrotu z zakupu ryzykownych instrumentów.

Już na przełomie 2017/2018 roku wielu specjalistów określało rok 2018 jako ten, w którym stopy procentowe wzrosną. Na razie komunikaty z rady polityki pieniężnej na to nie wskazują, chociaż warto już monitorować dane inflacyjne i wszystkie raporty NBP dotyczące wskazanej materii. Dzięki temu przewidzisz, kiedy nastąpi idealny moment na wejście do lokat bankowych. Polityka monetarna i zyskowność lokat bankowych kształtuje się wraz z rozwojem cyklu koniunkturalnego.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://uwagatanikredyt.pl/index.php?trackback/7

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu

Powerd by uwagatanikredyt.pl